Özgüven Sana Ne Kadar Yakın

Özgüvenli insanlar, kendi sınırlarını çizen, başkalarının kendisini rahatsız etmesine izin vermeyen; kendisini koruyabilen bir tarafta yer almaktadır. Başkalarının kendisi için söyledikleri sözlerden etkilenmeyen bu insanlar, ruhen ve bedenen kendilerini daha güçlü hissetmektedir. Dolayısıyla özgüven hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri olarak varlığını sürdürmelidir. Ancak özgüven çocukluktan aşılanan bir durum olması dolayısıyla, kaybedildiğinde; geri kazanılması zor bir olgu olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Özgüvenli olmak, kendimizi anlayabilmemizi ve isteklerimizi fark edebilmemizi de sağlayabilen bir tarafta yer almaktadır. İlişkilerimizde daha güçlü ve başarılı olarak kendimizi fark ettirebilmemiz; yanlış ilişki örüntülerinden kurtulabilmemiz için de önem arz etmektedir. Dolayısıyla özgüvenin bize kazandırdıkları, pek çok yönden etkili ve başarılı tutumları beraberinde getirmektedir. Özgüven tam olarak ihtiyacımız olan şeydir ve bütün hayatımızı pozitif yönde etkilemektedir.

Özgüveninizin Uzak Olması Sonucu Yaşanılan Sorunlar

Özgüven bize yakın olmadığında, ilişkilerimiz daha güçsüz ve dağınık hale gelebilir. İsteklerimizi tam olarak ifade edemediğimiz ve kendimizi tam istediğimiz gibi anlatamadığımız için gelişimimizi köreltir. Karşı tarafın bizi anlama potansiyelini düşürür. Anlaşılamadıkça öfkelenmemizi ya da stres altında kalmamızı sağlar. Stres arttıkça hem ruhen hem de bedenen sağlıksız yönlerimiz açığa çıkar. Çocukluk dönemimizden getirdiğimiz bu problem, hayatımızı sarmaya başlar. Dolayısıyla özgüvenli olmak önemli bir tarafta kalmaktadır.

Yeterince Özgüvenli Olmazsak Ne Olur?

Yeterinde özgüvenli olmayan insanların kendilerini ifade edebilme ve başlarından yardım isteme potansiyelleri düşüktür. Kendilerini tam olarak anlatamadıkları için, başkalarının işgaline maruz kalırlar. Ayrıca yaşamları çok daha zordur, çünkü yardım istemeleri gereken yerlerde dahi yardım isteyemezler. Kendilerini açıkça ifade edemezler. Bütün bu detaylar gözlendiğinde, özgüvenin hayatımızın mutlaka bir parçası olması gerektiğine vurgu yapmamız gerekmektedir. Özgüveni olmayan insanların yaşadıkları en büyük problem ise, romantik ilişkilerinde ortaya çıkmaktadır. Kendilerini tam olarak ifade edemedikleri ve hak ettikleri şeyleri dahi hak ettiklerini düşünmedikleri için, hep bir arka planda kalma durumları mevcuttur.

Özgüven Eksikliğine En İyi Tedavi Rehberi

Ruhen bizi olumsuz etkileyen bir döngünün içerisine kendilerini soktukları gibi, uzun vadede fiziksel olarak da etkilenmeye başlarlar. Ayrıca tüm hayatlarını kapsayan bu durum değişemediğinden, çok fazla haksızlığa uğrarlar. Bunu farkında olmadan başkalarına da geçirme durumları söz konusu olabileceğinden, özgüven eksikliği mutlaka tedavi edilmesi gereken bir olgu olarak hayatımızdadır. Bu kişilerin yaşadıkları durumlardan en çok eşleri ve çocukları olumsuz etkilenebilmektedir.

Özgüven eksikliğinin tedavi edilmesi, kişinin hayat kalitesinin artmasını ve güçlenmesini sağlayacaktır. Sırtından sanki bir yük kalkmış gibi hissettireceğinden, ona son derece iyi gelecek bir tarafta olacaktır. Dolayısıyla Kişilerin Aile danışmanı desteği alması gerekir.

Özgüven Testi Ne İşe Yarar?

Özgüven testi kişilerin yeterince özgüvenli olup olmadıklarını anlamalarına fayda sağlayacak, özgün testlerden bir tanesidir. Bu test ile özgüveninizin yeterli olup olmadığını anlayabileceğiniz bir durum söz konusu olacaktır. Elbette tam özgüven seviyenizi gösterecek yeterlilikte değildir. Ancak size fikir verecek, en azından bir uzmana başvurup başvurmamanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacak potansiyelde bir testtir. Özgüven testi ile edineceğiniz fikir, hayatınızda hala değiştirebileceğiniz bir şeylerin olup olmadığını da sizlere açık şekilde gösterecektir.

Özgüven Eksikliği İlişkinizde Ters Etki Yapabilir

Unutmayın ki ilişkilerinizde yaşadığınız problemler, hayatınızdaki dengesiz durum gibi detayların tamamı özgüven eksikliği ile bağlantılı olabilir. Mutlaka bu detaya göz gezdirmeli ve eğer bir sorun varsa yardım almalısınız. Aksi takdirde hayatınızda neyin yolunda gitmediğini sorgulamaya devam ediyor olma durumunuzun mevcudiyeti söz konusu olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, özgüven durumunuzu kontrol ettirmeniz size büyük fayda sağlayacak bir olgu olacaktır.

Özgüven Testi İle Yanlışları Düzeltebilirsiniz

Özgüven testi ile yanlış giden şeyleri görebileceğiniz gibi, hayatınızda neyin yolunda gidip, neyin yolunda gitmediğini de anlama fırsatı elde edebilirsiniz. Özgüven hayatınızda yolunda gitmeyen pek çok şeyin oluşumunda aktif rol oynayan bir süreci içerebilir. Dolayısıyla bu detaya özen göstermeniz ve gelişiminizi sık sık kontrol etmeniz gerekmektedir. Yolunda gitmeyen şeyleri çözebilmek ve kendinizi daha güçlü hissedebilmek için mutlaka bu detaya özen göstermelisiniz.

Sık sık özgüven testini çözmek üzere sayfamıza uğramanız, gelişiminizi kontrol etme noktasında büyük bir artı sağlama fırsatı elde etmenize katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla testin sorularını dikkatli okuyup, size en çok uyan doğru yanıtları vermenizin sizin için büyük faydası söz konusudur.

Özgüven sana ne kadar yakın Öğrenelim

Sana ne kadar yakın, bireyin kendine olan inancı ve değerlilik duygusudur. Kendine güvenmek, yeteneklerinize, değerlerinize ve potansiyelinize olan inancınızı içerir.

Özgüvenli olmak, bireyin kendine olan inancını güçlendirmeyi ve kendini değerli hissetmeyi içerir.

özgüveni geliştirmek için bazı yöntemler:
  1. Kendinizi tanıyın: Kendinizi ve yeteneklerinizi objektif bir şekilde değerlendirin. Güçlü yönlerinizi keşfedin ve başarılarınızı hatırlayın. Zayıf yönlerinizi de kabul edin ve bunları geliştirmek için adımlar atın.
  2. Olumlu düşünün: Olumsuz düşünceler yerine olumlu düşünce kalıplarını benimsemeye çalışın. Kendinize yönelik olumlu bir iç ses geliştirin ve kendinizi destekleyici bir şekilde konuşun. Başarılarınızı kutlayın ve kendinizi motive edin.
  3. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan şeylere odaklanın: İlgi duyduğunuz konulara, hobilerinize veya yeteneklerinize zaman ayırın. Bu aktiviteler sizi motive eder, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve özgüveninizi artırır.
  4. Kendinizi geliştirin: Yeteneklerinizi ve bilginizi sürekli olarak geliştirin. Eğitim alın, yeni beceriler öğrenin ve kendinizi geliştirmek için çaba sarf edin. Her yeni başarı, özgüveninizi artıracaktır.
  5. Beden dilinizi kullanın: Kendinizi güçlü ve özgüvenli hissettiren beden dilini benimseyin. Dik durun, göz teması kurun, gülümseyin ve kendinizi rahat hissettiğiniz bir şekilde hareket edin. Beden diliniz, hem size hem de çevrenizdekilere özgüveninizi yansıtır.
  6. Risk alın: Kendinizi rahatsız eden durumlarla karşılaşmaktan kaçınmak yerine, risk almayı deneyin. Yeni deneyimler yaşayın, zorluklarla yüzleşin ve başarılarınızın üzerine inşa edin. Her başarı, özgüveninizi artıracaktır.
  7. Olumlu çevre edinin: Kendinizi olumlu ve destekleyici bir çevre içinde bulunmaya teşvik edin. Olumlu insanlarla zaman geçirin, size inanan ve destekleyen kişilerle ilişkiler kurun. Negatif ve eleştirel insanlardan uzak durun.
  8. Küçük adımlarla başlayın: Özgüveninizi geliştirmek büyük bir süreç olabilir. Küçük hedefler belirleyin ve bu hedeflere ulaşmak için adım adım ilerleyin

Kendine güven insanlarla olan ilişkilerde oldukça önemli. Dostlukta, aşkta, iş ilişkilerinde… Sağlıklı, sorunsuz ilişkiler için özgüvenin olması şart. İnsanlar arasındaki güvenin başlangıcıdır çünkü.

Peki özgüven size ne kadar yakın?

İçeriğimizi Oylayın!

Yorum yapın